Máme doma Arassari

publikoval: mir.dubina@gmail.com

Arassariové jsou nádherná a podmanivá skupina ptáků pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Jsou známí svým pestrobarevným peřím, velkými zobáky a hlasitým voláním. I když nejsou tak běžní jako druhy papoušků, mohou být pro zkušené majitele ptáků fascinující a odměňující mazlíčci.

Voliéra pro Arassari

Arassari vyžadují velké, prostorné voliéry, které jsou alespoň 3-4metry dlouhé, 2m široké a 2 až 3m vysoké. Voliéra by měl být vyrobena z pevného drátěného pletiva s dostatečně malou velikostí ok, aby se zabránilo útěku ptáků. Mělo by mít také dostatek míst na sezení a přeskakování ptáků, větví a hraček, aby se ptáci zabavili.

Arassari jsou všežraví ptáci, kteří jedí různé druhy ovoce, zeleniny, hmyzu a malých zvířat. Zdravá strava pro Arassari by měla zahrnovat vysoce kvalitní granulovanou stravu, stejně jako čerstvé ovoce a zeleninu, jako jsou jablka, banány, mango, papája a mrkev. Měli by mít také různé druhy hmyzu, jako jsou cvrčci, mouční červi a žížaly.

Péče

Arassari vyžadují každodenní péči a pozornost. Měli by se krmit dvakrát denně a jejich voliéra by se měl pravidelně čistit. Po celou dobu by jim také měla být poskytnuta čerstvá voda. Arassari jsou inteligentní ptáci, kteří potřebují spoustu duševní stimulace. Měli by mít dostatek zábavy, úkrytů a voliéra by měla být určitě nějak osázena.

Socializace

Arassari jsou společenští ptáci, které je třeba chovat v párech nebo skupinách. Mohou být chováni s jinými druhy Arassari nebo s některými druhy papoušků Měli by také dostat spoustu příležitostí k interakci se svými majiteli.

Zdraví

Arassari jsou obecně zdraví ptáci, ale mohou být náchylní k řadě nemocí, jako je psitakóza, polyomavirus a trichomoniáza. Je důležité pravidelně kontrolovat trus, dát jej i na rozbor k veterináři na pravidelné prohlídky.

Temperament

Arassari jsou obecně mírní a učenliví ptáci. Dokážou být ke svým majitelům velmi přítulní a mohou být skvělými společníky. Mohou však být také hlasití a vyžadovat pozornost.

Jsou to krásní, inteligentní a společenští ptáci, kteří mohou poskytnout společnost, radost z chovu i odchovů roky.

Zde je několik dalších tipů pro péči o Arassari:

  • Poskytněte jim velkou, prostornou voliéru.
  • Krmte je zdravou stravou, granulemi pro ovoce a hmyzožravé, ovocem, zeleninou a hmyzem.
  • Vždy jim dopřejte dostatek čerstvé vody.
  • Socializujte je s ostatními Arassari nebo s jinými druhy papoušků.
  • Pravidelně kontrolujte jejich zdravotní stav.

Při správné péči může Arassari žít 20-30 let.Naši arassariové, chováni v zoo parku Česká Skalice se již těší na jaro…

Mohlo by se vám také líbit

×

Dobrý den!

Máte nějaké dotazy, nebo připomínky?Klikněte na podporu.

× Jak Vám můžeme pomoci?