Malpy hnědé z České Skalice: Poznejte krotkou dvojici Leoše a Terezku

publikoval: mir.dubina@gmail.com

Malpa hnědá, latinsky Sapajus apella, je středně velká opice, dorůstající délky 35–45 cm plus ocas 35–45 cm. Samci váží v průměru kolem 3,25 kg, zatímco samice jsou menší s 2,5 kg.

Zbarvení je na velkém areálu rozšíření poměrně proměnlivé v různých odstínech hnědé. Nohy a ocas jsou většinou tmavší. Temeno hlavy je rovněž tmavěji zbarveno, některé subspecie mají na hlavě zvláštní chocholku z delších chlupů. Chápavý ocas nedosahuje takové dokonalosti jako u jiných druhů přesto jsou schopné jej dobře využívat.

Tento primát má pevnou, svalnatou stavbu, zejména na končetinách. Má plně zaoblené palce a velké ruce a nohy pro uchopení a uchopení potravin a větví. Ocas je dlouhý, silný a plně chápavý, schopný ovinout se kolem větví, aby poskytoval oporu.

Místo výskytu

Malpy hnědé pocházejí z tropických deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Jejich rozsah sahá od Hondurasu ve Střední Americe přes Kolumbii, Venezuelu, Ekvádor, Peru, Bolívii a Brazílii v Jižní Americe.

Obývají mokré i suché lesy až do nadmořské výšky 3 800 stop. Jejich původní stanoviště má vlhké, tropické klima se silnými sezónními dešti. 

Tráví většinu času na stromech, na zem sejdou, aby sháněli potravu nebo „cestovali“. Daří se jim v rozmanité, husté vegetaci porostu deštného pralesa. Toto stromové stanoviště jim poskytuje potravu, úkryt a bezpečí před predátory. Stromy jim umožňují cestovat a shánět potravu efektivně jako aktivní tlupě.

Strava

Malpy jsou všežravci což znamená, že se živí rostlinnou i živočišnou hmotou. Jeho strava se skládá z ovoce, semen, pupenů, ořechů, hmyzu, pavouků, ptačích vajec a malých obratlovců, jako jsou ptáci, žáby, ještěrky a veverky.

Ovoce tvoří 50–60 % potravy Malpy hnědé. Obzvláště rádi jedí fíky a jsou důležitými rozprašovači semen fíkovníků. Základem jejich jídelníčku jsou také semena a ořechy, mají silné čelisti, které jim umožňují rozlousknout tvrdé palmové ořechy a také velice šikovné ruce.

Živočišná kořist je zvláště důležitá pro samice a mladé jedince, aby získaly dostatek bílkovin. Hmyz jako kobylky, motýli, brouci a mravenci si snadno chytí a sežerou, prohledávají také podestýlku lesní půdy a hledají bezobratlé. 

Chování

Tyto opice jsou vysoce inteligentní a společenská zvířata, která žijí ve skupinách 10-30 jedinců. Mají složitou sociální strukturu s alfa samci na vrcholu a silnou hierarchii ve skupině.

Vykazují pokročilé dovednosti při řešení problémů a jsou známí svou schopností používat nástroje ve volné přírodě. Budou lámat klacky a větve, aby prozkoumali otvory pro potravu, otírali si některé rostliny o srst jako repelent proti hmyzu a dokonce používají kameny k rozlousknutí ořechů a skořápek. Vědci pozorovali, jak používají k různým účelům až 18 různých nástrojů.

Jsou také docela obratní a lze je vycvičit, aby pomáhali postiženým lidem s každodenními úkoly. Jejich inteligence v některých ohledech soupeří s inteligencí šimpanzů. Mají vynikající paměť a komunikační schopnosti. Tyto Malpy používají různé vokalizace a vizuální signály, aby se vzájemně ovlivňovali a vzájemně se upozorňovali na nebezpečí.

Celkově vzato vykazují na svou malou velikost velmi sofistikované chování a inteligenci. Jejich vynalézavost, přizpůsobivost a sociální dynamika z nich činí fascinující druh primátů.

Reprodukce

Malpy hnědé mají polygamní systém páření, kdy se jeden samec páří s více samicemi. Samice pohlavně dospívají kolem 4 let, samci pohlavně dospívají mezi 5-7 lety.

Páření obvykle probíhá mezi březnem a květnem. Doba březosti je asi 5-6 měsíců. Samice porodí jediného potomka. Mláďata jsou při narození dobře vyvinuté a váží 300–400 gramů.

Malé Malpy se prvních pár týdnů života se doslova“přisají“ na matčino břicho. Po několika měsících začnou prozkoumávat své okolí a stávají se samostatnějšími. Zhruba po roce se odstavují. Samice poskytují většinu rodičovské péče, včetně ošetřování i péče o jejich ochrany. Samci s výchovou mláďat moc nepomáhají. Potomstvo obvykle zůstane se svou rodnou tlupou celý život.

Stav ochrany

Malpy hnědé jsou klasifikovány jako nejméně znepokojený na Červeném seznamu IUCN. Některé populace však čelí hrozbám ze ztráty přirozeného prostředí a lovu.

Jejich celková populace se odhaduje na více než 100 000 jedinců. Primárními hrozbami, kterým tento druh čelí, je ničení stanovišť a fragmentace. Jak jsou lesy káceny pro zemědělství, těžbu, těžbu dřeva a lidská sídla, přirozené prostředí kapucínky hnědé se zmenšuje. Jsou také chyceni pro nelegální obchod se zvířaty a loveni pro jídlo místními lidskými populacemi.

Úsilí o ochranu je zaměřeno na ochranu zbývajících lesních stanovišť a vytváření koridorů pro divokou zvěř, které spojují fragmentované lesy. Několik chráněných oblastí bylo zřízeno napříč jejich areálem v Brazílii, Francouzské Guyaně, Surinamu, Venezuele a severní Kolumbii. V některých oblastech byly také zavedeny programy reintrodukce. Iniciativy ekoturistiky také pomáhají poskytovat ekonomické pobídky pro ochranu lesů.

I když je stále poměrně rozšířený a hojný, pokračující ztráta jejich stanovišť by mohla v budoucnu představovat hrozbu pro populaci Malpy hnědé. Pro zajištění dlouhodobého přežití tohoto inteligentního a charismatického druhu primátů bude zásadní neustálá ochrana lesů.

Zajímavosti

Malpy hnědé mají mnoho neobvyklých a fascinujících rysů. Zde jsou některé z jejich nejzajímavějších schopností a vlastností:

  • Jsou to neuvěřitelně inteligentní primáti, známí svými pokročilými schopnostmi řešit problémy. Byli pozorováni, jak ve volné přírodě používali nástroje, jako jsou například kameny, aby rozlouskli ořechy.
  • Mají velmi obratné ruce a nohy, což jim umožňuje snadno uchopit předměty a šplhat. Jejich ocasy fungují jako pátá končetina k uchopení větví.
  • Malpy žijí ve velkých sociálních skupinách a mají složitou dynamiku a vztahy. Navzájem se upravují, hrají si spolu a dokážou rozpoznávat tváře.
  • Jsou to hlasití primáti, kteří ke komunikaci v rámci své tlupy používají různá volání. Mají dokonce specifická poplašná volání, která varují před různými predátory.
  • Třou si rostlinami srst, což je považováno za samoléčbu. To pomáhá zbavit se parazitů a možná dokonce působí jako repelent proti hmyzu.
  • Kapucíni jsou známí svou inteligencí a dokonce i rozpustilou povahou. 
  • Jsou to hbití akrobaté, kteří dokážou snadno proskakovat stromy. 

Leoš a Terezka v Zoo parku Česká Skalice

Zoo park Česká Skalice s potěšením přivítá nové návštěvníky této sezony 23.března! Letos budou mít návštěvníci příležitost vidět v našem parku nový pár těchto opic a to Leoše a Terezku.

Leoš a Terezka dorazili do Zoo parku Česká Skalice loni v zimě a pěkně se zabydleli v novém domově. Tyto opice si rády hrají a zkoumají své velké přirozené prostředí.

Majitel parku říká, že Leoš je více dominantnější, Terezka je trochu stydlivější. Jejich zvědavé a energické povahy však potěší návštěvníky všech věkových kategorií. Zejména Leoš se rád předvádí před davy houpáním se na větvích a hraním si s hračkami.

Návštěvníci se jistě pobaví, když budou sledovat, jak se navzájem upravují, zápasí a svačí své oblíbené pamlsky.

Nenechte si ujít šanci setkat se s tímto charismatickým párem při zahájení sezóny Zoo parku Česká Skalice 23. března 2024! Leoš a Terezka se nemohou dočkat, až okouzlí nové návštěvníky.

Mohlo by se vám také líbit

×

Dobrý den!

Máte nějaké dotazy, nebo připomínky?Klikněte na podporu.

× Jak Vám můžeme pomoci?