Aguti Azarův: Tajemný hlodavec z Jižní Ameriky nyní v zooparku Česká Skalice

publikoval: mir.dubina@gmail.com

Zoopark Česká Skalice nově chová aguti Azarovy!

Zoopark Česká Skalice s potěšením oznamuje, že od včerejška 17. května 2024 chová nový druh zvířat – aguti Azarovy! Tato roztomilá a aktivní stvoření pocházejí z tropických a subtropických oblastí Jižní Ameriky a jsou pro zoopark vzrušujícím přírůstkem.

Aguti Azarovy jsou rychlí běžci a šplháči, kteří tráví čas hledáním potravy na zemi i v korunách stromů. Jsou všežravci a živí se širokou škálou rostlinných a živočišných materiálů. V zooparku jim bude poskytnuta pestrá strava a prostorná voliéra s možností šplhání a úkrytu, aby se cítili co nejkomfortněji.

Návštěvníci zooparku se tak mohou těšit na pozorování těchto fascinujících zvířat a dozvědět se o nich více. Zoopark pořádá komentovaná krmení a vzdělávací programy, které vám pomohou se s aguti Azarovými blíže seznámit.

Proč navštívit zoopark Česká Skalice a aguti Azarovy?

  • Jedinečná příležitost: Aguti Azarovy se v České republice chovají jen v několika zoologických zahradách. V zooparku Česká Skalice je tak budete mít jedinečnou šanci vidět na vlastní oči.
  • Zábava pro celou rodinu: Zoopark Česká Skalice nabízí zábavu pro celou rodinu s širokou škálou zvířat, aktivit a aktivit.

Aguti Azarův v divočině a v zajetí

Chování v přírodě:

Aguti Azarův se vyskytuje v tropických a subtropických deštných pralesích a savanách Jižní Ameriky, a to od Venezuely a Kolumbie až po Paraguay a severovýchodní Argentinu. Žijí samotářsky nebo v párech a jsou aktivní především ve dne.

Jsou to rychlí běžci a šplháči, kteří tráví čas hledáním potravy na zemi i v korunách stromů. Jsou všežravci a živí se širokou škálou rostlinných a živočišných materiálů, včetně ovoce, semen, ořechů, hmyzu, hlodavců a malých plazů.

Aguti Azarův hraje důležitou roli v ekosystému jako rozsévač semen a kořist pro dravce, jako jsou jaguáři, pumy a hadi.

Chov v zajetí:

Aguti Azarův se v zajetí chová poměrně zřídka. Jsou to inteligentní a zvědavá zvířata, která se dají ochočit, ale vyžadují dostatek prostoru a stimulace, aby se nenudili a nestali se frustrovanými.

Strava by měla být pestrá a zahrnovat ovoce, zeleninu, ořechy, semena, hmyz a malé obratlovce.

Zajímavosti:

  • Aguti Azarův dokáže vyskočit až 2 metry vysoko a uběhnout rychlostí až 30 km/h.
  • Mají silné hlodavé zuby, kterými dokáží rozkousnout i ty nejtvrdší ořechy.
  • Jejich srst je hnědo-červená s bílými skvrnami na břiše a tmavými pruhy na hřbetě.
  • Samice rodí 2-4 mláďata najednou a pohlavně dospívají ve věku 6-8 měsíců.
  • Aguti Azarův má v průměru délku života 10-15 let.

Ohrožení:

Aguti Azarův je klasifikován jako „Nejméně znepokojivý“ Mezinárodní unií pro ochranu přírody (IUCN). Nicméně, jejich populace čelí hrozbám ze ztráty biotopů, lovu a konkurence ze strany invazivních druhů.

Závěr:

Aguti Azarův je fascinující a důležitý druh, který hraje klíčovou roli v ekosystémech Jižní Ameriky. Je důležité chránit jejich přirozené prostředí a zajistit, aby tento druh i nadále prosperoval.

Přijďte se podívat na aguti Azarovy a užijte si den plný zábavy v zooparku Česká Skalice!

Mohlo by se vám také líbit

×

Dobrý den!

Máte nějaké dotazy, nebo připomínky?Klikněte na podporu.

× Jak Vám můžeme pomoci?