Jak jednoduše vyřešit problémy s křídelními známkami u drůbeže a s tím spojenou plemenářskou práci?

publikoval: mir.dubina@gmail.com

Vážení chovatelé drůbeže a členové speciálních klubů. Pro neschopnost odborné komise, která za poslední roky až na pár vyjímek, vůbec nemyslí na chovatelské kluby a členy kontrolovaných chovů a ostatních chovatelů, kteří se zabývají plemenářskou prací u drůbeže. Rozhodl jsem se právě s Vámi podělit o nápad,jak označovat viditelně a jasně drůbež způsobem, který jsem začal aplikovat ve svém chovu. Sice nejsem člemen žádného kontrolovaného chovu, sám si ovšem již tři roky vedu záznamy o užitkovosti chovu.

Jsem jednatelem klubu chovatelů Hempšírek. V klubu máme pouze jednoho člena, který má uznaný plemenný chov a stejně jako mě mu tato situace v chovech drůbeže není lhostejná. V posledních letech nás členy klubu UOKCHD nabádá o plemenářskou práci, ale není schopna pro naše členy cokoliv zajistit.

Můj nápad je spojen s chovem holandských zakrslých koz, kterým po narození aplikují do ušních boltců ušní známky z barevného plastu opatřené číselným kódem. Každému zvířeti aplikuji jinou barvu známky s originálním alfanumerickým kódem, takže jsem schopen podle záznamů i po delší časové odmlce identifikovat daného jedince.

Jak jsem uvedl již výše, tyto známky jsou barevné – celkem je k dispozici pět barev, vyráběné v číselných seriích od 1 do 100. Tyto známky aplikuji poměrně slouho ve věku 7 – 10 týdnů věku (jistě by to šlo i dříve) do křídelní řasy, stejného místa jako křídelní známky. Tento způsob praktikuji již delší dobu a nikdy jsem se nesetkal se vznikem zánětu nebo jiné koplikace v místě aplikace. Před aplikací provádím dezinfekci místa vpichu přípravkem akutol, který se dá zakoupit v každé lékárně. Tyto křídelní známky jsem vyzkoušel aplikovat u velkých a středně těžkých plemen kura a pižmovek. Před samotnou aplikací těcht o známek a okroužkováním drůbeže používám komerčně vyráběné označovací kroužky. Jako nejlepší se mi osvědčili kroužky spirálovitě zatočené, zapínací se občas rozepnou, takže chovatel potom nemusí přesně určit původ kuřete. Výhodou těchto známek je jejich jasná viditelnost a tím pádem snadné zjištění původu dané slepice na větší vzdálenost bez případného stresu způsobeného při chytání.

V letošním roce jsem s tímto nápadem seznámil mého kamaráda Švýcarského chovatele Hempšírek Rolanda Peyera, který je s jeho používám velice spokojený, proto jsem se chtěl podělit i s Vámi. Debata padla i na hliníkové křídelní známky, schodli jsme se, že ty německé nejsou tak kvalitní a občas se stává, že vypadávají. Další nevýhodou je opakování serií čísel a jejich poměrně složité získávání.

Můj článek berte jako orientační, pokud se vám můj nápad zalíbil, napiště mi na email keisina1@seznam.cz, mile rád Vám poté zašlu tip, kde se dají tyto ušní známky pro kozy zakoupit. Pořizovací cena jedné barevné sady známek je 245kč, nutností jsou také aplikační kleště, které vyjdou na 315 kč. Tato částka není nijak závratná a je podle mě přijatelná pro každého chovatele.

Jednatel klubu chovatelů Hempšírek

Václav Rohrer ml.,

email.: keisina1@seznam.cz

Mohlo by se vám také líbit

×

Dobrý den!

Máte nějaké dotazy, nebo připomínky?Klikněte na podporu.

× Jak Vám můžeme pomoci?