Chov netradičního druhu slepic plemene Ga DongTao

publikoval: mir.dubina@gmail.com

Někdy před lety jsem našel na zahraničních serverech našel zmínku o plemeni Ga DongTao. Zamiloval jsem se do něho a začal usilovně, toto velmi staré vietnamské plemeno, shánět. První pokusy o zaslání násadových vajec skončily vždy fiaskem. Po třech pokusech, které stály  mnoho financí a skončily vždy stejně, nevylíhnutím, jsem začal pátrat v Evropě.

Našel jsem chovatele v Německu od kterého jsem přivezl 10 týdenních kuřátek. Přes všechnu nadstandartní péči se mi podařilo vychovat 2 slepičky a 3 kohouty. Dnes už vím, že kvalita byla nevalná, ale jednu slepičku, čtyřletou veteránku, si hýčkám dodnes.

Jako každý člověk jsem se i já chtěl pochlubit novým plemenem v Česko – Slovensku a tak jsem asi pěti chovatelům svůj poklad ukázal. Po 14ti dnech od poslední návštěvy jsem byl vykraden, přišel jsem o dva kohouty. Když jsem se trochu sebral z této rány, začal jsem řešit problém nepříbuzné krve.

V té době jsem se dal dohromady s Táňou Stankovou, která měla již také svůj chov taoušů a získal od ní nepříbuzného kouta Standu. Ke svému kohoutovi jsem sehnal 2 slepičky z Maďarska a začal chovat DongTao. Dnes držím v chovu 5 kmenů v pšeničné barvě, 2 kmeny bílé a jeden modrý.

DongTao je prastaré vietnamské plemeno drůbeže vyznačující se především silnými nohy, jasně červenou barvou hřebene a laloků a červenou barvou kůže. Kohouti v dospělosti váží 4,5 – 7 kg a slepičky 2,5 – 3,5 kg. Kuřata se nechají vysexovat již cca 14 dní po vylíhnutí. Slepičkám se barví křidélka do hněda, kohoutkům do černa. Zpočátku jsem řešil velké problémy s vylíhnutím kuřat. Líhnul jsem okolo 10 – 15 % i když byla vejce oplodněná. Problém byl v krmení, směs pro nosnice jsem nahradil pšenicí a různou zeleninou a ovocem. Najednou jsem byl na 90 %, což bylo parádní, ale problémy se objevily u starších kuřátek v třech až pěti měsících. Byla vakcinovaná na kokcidiózu a přesto umírala. Podrobnou pitvou bylo zjištěno, že kuřatům chybí jakákoliv střevní kultura a tak jsem začal kuřatům ke krmení přidávat kefír a jogurty s živou biokulturou. Jelikož já nedokážu zabít ani sníst nic co mě běhá po zahradě, tak dle informací ze Sicílie od Evušky Tučkové mají dong tao vynikajicí chuť masa a nohy jsou prý opravdovou pochoutkou labužníků..

Takže ideální krmná dávka kuřat DongTao je nyní K1 – K2, ovoce, zelenina, kefír, moučné červy. Do pití jim přidávám KombisolMulti. Slepice DongTao začínají nést první vejce již okolo 7 měsíce věku. Snesou cca 15 vajec a pak začnou kvokat. Další vajíčka po konci kvokání začínají nést cca po 3 týdnech a zase 15 vajec a tak se to opakuje stále dokola. Celková roční snůška se pohybuje okolo 140 vajec. Zajímavostí je, že kohout začíná pojímat až okolo 9 měsíce.

Také jsem řešil u dospělých jedinců kohoutů častější problém s jejich umíráním, společně s Táňou Staňkovou jsme přišli na to, že se jedná o srdeční vady tohoto plemene. Projevuje se především zčernáním hřebene a nohou a zhruba do 5 dnů následovalo úmrtí…tak to prostě taouši mají. Nejvetší problémy s úmrtím kohoutů jsem měl u bílé barvy DongTao. S rakouským chovatelem, mým přítelem, Gabrielem Rauchem jsme pochovali snad 10 kohoutů. Zřejmě se jednalo o genetickou vadu naší linie, kterou jsem vyřešil až importem kohouta z Turecka.

Postupně jsem selekcí kuřat dospěl až do kvality jakou mají DongTao mít. Silné nohy, váha, červená kůže. Dospělá drůbež DongTao se dobře aklimatizovala na naší zimu, mínusové stupně Celsia snášejí dobře. Pokud chci kuřata líhnout i v zimě, pak je přestěhuju do tepla. Bohužel jsem se u nás i na Slovensku již setkal s křížením taoušů. Chovatelé vzhledem k ceně kuřat a vajec se snaží zlevnit chov a nejčastěji taouše kříží s indickou bojovnicí. Při pořizování plemene Dong tao je tedy nutností dokonale prověřit chov u chovatele od kterého si taouše pořizujete. Je potřeba si dát pozor aby i kuřata splňovala standarty které jsou v článku popsány.

Dnes chovám DongTao ve 3 barvách, základní pšeničná, bílá a modrá. Modrou krev mi do mých chovů věnoval přítel z Itálie Gino Piccolo. Troufám si tvrdit, že v Evropě dnes znám téměř všechny chovatele taošků, často si vyměňujeme zkušenosti, krev i rady.

Mohlo by se vám také líbit

×

Dobrý den!

Máte nějaké dotazy, nebo připomínky?Klikněte na podporu.

× Jak Vám můžeme pomoci?