Tlak EU na likvidaci chovatelství

publikoval: mir.dubina@gmail.com

Pozitivní seznam zvířata, bláznivá novinka napadla úředníky EU v Bruselu za obrovské podpory prosazované západními aktivisty a tou je zavedení pozitivního seznamu zvířata a tímto návrhem se jíž se aktuálně zabývá Evropská komise a která by mohla brzy platit v celé Evropě.

Pozitivní seznam znamená, že je povoleno chovat pouze několik desítek ,,bezproblémových“ druhů zvířat, která jsou v něm uvedena. Ostatní druhy mimo seznam jsou v podstatě zakázána. Pořídit si domů hada, papouška, pavouka či jiného mazlíka by nově bylo velmi komplikované, výběr by byl minimální.Pozitivní seznam by se týkal všech chovatelů s výjimkou certifikovaných ZOO a záchranných stanic.

Svůj vlastní pozitivní seznam zvířat, již zavedli země jako Francie, Holandsko, Lucembursko a další a tím tak v mnoha směrech bud znemožnili, nebo ztížili chov mnoha druhů zvířat v těchto zemích.

Zavedením pozitivního seznamu by hrozil zákaz chovu většiny druhů živočichů a majitelé takových zvířat by je již nemohli rozmnožovat, obchodovat s nimi ani je vystavovat. Vlastněné exempláře by si mohli nechat pouze na ‚dožití‘. Tímto krokem by byly zcela zlikvidovány například i veškeré výstavy a burzy,“ jak varoval Český svaz chovatelů (ČSCH).

Česká republika patří ke špičce zemí, které bojují proti ilegálnímu obchodu s ohroženými druhy (CITES). Vedle toho jsme vyhlášenou zemí chovatelů papoušků, želv, pěstitelů kaktusů. MŽP se snaží maximálně omezit černý obchod se vzácnými druhy, ale zároveň podporuje legální chovatele a pěstitele. Za lepší cestu, než přes zavádění nové regulace, máme posílení stávajících nástrojů a jejich vymáhání, tedy v oblasti CITES a například kontrol zdraví zvířat,“ uvedla na dotaz Deníku mluvčí MŽP Lucie Ješátková.Právě Ministerstvo životního prostředí je partnerem Evropské komise při projednávání této novinky a samo ministerstvo je proti zavedení takového seznamu zvířata, které by zapříčinilo likvidaci chovů, ale vedlo by i v podstatě k likvidaci mnoha desítek, spíše stovek obchodníků, kteří se věnují výrobě, nebo prodeji krmiv pro taková zvířata.

Proti zavedení pozitivního seznamu zvířat jsou i zoologické zahrady, kteří si neumějí představit jak bez spolupráce s některými chovateli, kteří chovají vzácné druhy zvířat by právě v ZOO pokračoval jejich chov a ochrana.

Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí s zavedením pozitivního seznamu zvířata a ředitelé zoologických zahrad se připojují k protestní podpisovou akci, kterou můžete podepsat i vy a to nemusíte být ani chovatelem.Podpisová akce bude následně předána Evropské komisi.

Více informací o zavedení pozitivního seznamu zvířat naleznete na těchto stránkách, nebo přímo na stránkách ČSCH.

Mohlo by se vám také líbit

×

Dobrý den!

Máte nějaké dotazy, nebo připomínky?Klikněte na podporu.

× Jak Vám můžeme pomoci?